dr n. med. Wojciech Dudek
Ginekologia
Myślenice (małopolskie)


Artykuły i pubilikacje



Zapinaj pasy w ciąży
Panuje powszechne przekonanie, że rezygnacja z zapinania pasów bezpieczeństwa przez kobiety ciężarne pozwala na ograniczenie szkód doznawanych przez nie same oraz przez ich nienarodzone jeszcze potomstwo. Czy słusznie? Zbadali to naukowcy z Wake Forest University.

Wiara w bezpieczeństwo jazdy bez pasów jest tak wielka, że system prawny wielu krajów (także Polski) pozwala ciężarnym na takie zachowanie. Analiza 2400 przypadków kobiet uczestniczących w wypadkach drogowych w czasie ciąży wykazała jednak, że jest to złudzenie.

Zespół prowadzony przez dr Stacie Zelman wykazał, że poziom zagrożenia dla matki i dziecka zmniejsza się zarówno w przypadku zapinania pasów, jak i jednoczesnego stosowania pasów oraz poduszki powietrznej.

Wiedzę o bezpieczeństwie nienarodzonych dzieci podczas jazdy próbuje uzupełnić Koncern VOLVO. Jak wykazują najnowsze badania Volvo Cars Corporation, kobiety w ciąży powinny używać pasów bezpieczeństwa. Volvo jako jedyny koncern używa do badań testów zderzeniowych manekina w ciąży. Manekin umożliwia symulowanie sił, jakie oddziałują
na kobietę i nienarodzone dziecko w zderzeniach przy różnych prędkościach. Model komputerowy umożliwia drobiazgowe zbadanie ruchów pasażera oraz wpływu pasów bezpieczeństwa i poduszki powietrznej na kobietę i płód. Manekin wirtualny jest wykorzystywany między innymi do testowania nowych projektów pasów bezpieczeństwa.

Dzięki temu modelowi Volvo Cars doszło do ważnego wniosku, że kobiety w ciąży muszą zawsze zapinać pasy bezpieczeństwa i upewniać się, że są one zapięte prawidłowo.
(Źródło: Volvo Auto Polska.)

Ale samo zapięcie pasów to nie wszystko. Badania wyraźnie dowodzą, że jedynie prawidłowo zapięte pasy chronią kobietę i nienarodzone dziecko przed obrażeniami w przypadku kolizji.
Pas powinien być przełożony pod brzuchem i leżeć na biodrach. Pas musi opierać się na kości miednicy, wtedy, w razie wypadku, obniżone jest ryzyko urazu brzucha.

Siedzące z przodu na miejscu
pasażera kobiety ciężarne chronione są także przez poduszki powietrzne. Nie ma powodu do wyłączania ich, jako że zadaniem poduszek powietrznych jest możliwie skuteczne odizolowanie głowy pasażera od przedniej szyby i zmniejszenie napięcia pasów bezpieczeństwa. W razie zderzenia styka się z nimi klatka piersiowa i głowa.

Jak zapinać pasy bezpieczeństwa w ciąży?

1. Zdjąć obszerne ubrania, ustawić, siedzenie, aby wygodnie sięgaćdo pedałów, a jednocześnie zachować jak największy dystans pomiędzy brzuchem i kierownicą,

2. Przeciągnąć pas biodrowy nad udami, zapiąć go i dociągnąć, aby leżał płasko pod brzuchem,

3. Przeciągnąć pas piersiowy pomiędzy piersiami, aż do boku brzucha, a następnie dociągnąć,

4. Nigdy nie wsuwać pasa barkowego pod ramię lub za plecy.

Obrażenia, jakie w wypadkach odnoszą kobiety w ciąży, obejmują: przedwczesne oddzielenie się łożyska, pęknięcie macicy lub jej uszkodzenie oraz bezpośrednie obrażenia płodu. Najczęściej spotykanym urazem jest odklejenie się łożyska. Odkleja się ono częściowo lub całkowicie, przez
co do dziecka nie docierają wystarczające ilości tlenu i pokarmu, co może prowadzić do jego śmierci.

(Źródło: Volvo Auto Polska.)

Zapięte pasy bezpieczeństwa mają ogromny wpływ na łagodzenie negatywnych skutków wypadków
drogowych. Są najskuteczniejszym środkiem ratującym ludzkie życie podczas wypadku. Zapięte pasy bezpieczeństwa u ciężarnej kobiety mogą uratować dwa życia. Niemniej jednak najbezpieczniej
będzie, jeżeli przywilej prowadzenia pojazdu kobieta w ciąży powierzy innej osobie.

Zdaniem badaczy z Wake Forest University, w kwestii bezpieczeństwa zalecenie może być tylko jedno: panie powinny zapinać pasy zawsze, nawet wtedy, gdy oczekują narodzin potomstwa.

 

Image 

 



Autor / Źródło: Autor: Wojciech Grzeszkowiak, Inga Dzwonecka





Lek-Med.pl - strony dla lekarzy 2024 © - | start | o mnie | zakres usług | referencje | galeria zdjęć | kontakt | polityka prywatności